Co i po co impregnować?


Autor: cleaner

Większość z nas wie, że regularne odkurzanie to podstawa. Niestety dla utrzymania gruntownej czystości to nie wystarcza, ponieważ to tak, jakbyśmy odkurzali nasze spodnie czy koszule zamiast je prać w pralce. Problem w tym, że dywanu do pralki nie wrzucimy….

Żyjemy w czasach coraz większego zanieczyszczenia (i powietrza, i środowiska). Powietrze w mieście jest tak zanieczyszczone, że uprane tkaniny, a tym bardziej dywany, warto dodatkowo zabezpieczyć, bez tego bardzo szybko się powtórnie brudzą. Specjalne preparaty do czyszczenia dywanów są bardzo ważne, lecz już niewystarczające.     
            Impregnacja Dywanów Dodatkowo bardzo przydatne są specjalne odplamiacze, które przyjdą nam z pomocą, gdy nasze wykładziny są szczególnie zabrudzone. Wszelkie plamy z wina, soku, czekolady najlepiej usuwać natychmiast po ich powstaniu, gdyż w innym wypadku wnikną w strukturę włosia i trudno ją będzie usunąć przy pomocy konwencjonalnych środków czyszczących. Przy okazji warto pamiętać, iż tylko profesjonalne odkurzacze piorące będące na wyposażeniu wyspecjalizowanych firm czyszczących zapewniają odpowiednia siłę ciągu, technikę prania, umożliwiają wyczyszczenie dużej, mocno zabrudzonej powierzchni.

Niestety większość dostępnych na rynku tanich odkurzaczy piorących nie radzi sobie i nie spełnia swojej podstawowej funkcji. Są niczym rower zamiast samochodu. Można podróżować szybciej niż pieszo, ale…no właśnie jest ALE. Przy okazji warto pamiętać o tym, że plamy usuwamy od brzegu ku środkowi, tak by nie rozetrzeć zabrudzenia, a te powstałe w wyniku rozlania cieczy, najlepiej usunąć przy pomocy bibuły lub chłonącej szmatki. Jeśli jednak zdarzy się tak, że coś zaschnie nam na dywanie, nie pozostaje nam nic innego jak usunąć to zabrudzenie za pomocą ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić trwale dywan. Wtedy lepiej wezwać profesjonalna firmę, która zrobi to dobrze i oszczędzi dywan.
Jak powiedzieliśmy jedną z ważniejszych usług, jakie warto polecić klientom jest impregnacja. Impregnat zapobiega ponownemu wchłanianiu się cząsteczek brudu w głąb materiałów. Tak wyczyszczony i zabezpieczony zewnętrzną warstwą ochronną dywan, wykładzina czy tapicerowany mebel cechuje się nienagannym wyglądem i gwarantuje dłuższe utrzymanie czystości. Taka usługa przedłuża żywotność czyszczonych materiałów tzn. dłużej wyglądają one jak po zakupie w sklepie. Producenci środków z reguły przewidują taką ochronę do 12 miesięcy od dnia wykonania usługi. Impregnację stosuje się zarówno do tapicerek meblowych, jak i do dywanów i wykładzin. Specjalny stosowany preparat do impregnowania jest nieszkodliwy i nieuczulający dla dzieci i zwierząt domowych.
Impregnacja to temat na czasie, ostatnio jakby coraz bardziej popularny. Jeśli chodzi o skuteczność to potwierdzają ją badania naukowe - powierzchnie zaimpregnowane po czyszczeniu znacznie dłużej zachowują wizualną świeżość. Z tym, że jedna uwaga: impregnacja, jako taka nie zapobiega zabrudzeniom samym w sobie tylko, poprzez pokrycie powierzchni ochronną warstwą, zapobiega wnikaniu brudu w głąb struktury dywanu/wykładziny. Tak wiec pamiętajmy o kolejności: odkurzamy, potem pierzemy/usuwamy plamy, na koniec impregnujemy i pozwalamy dywanowi swobodnie schnąc.

Jan Wójcik
------------------------------------
Czyszczenie Dywanów Kraków
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.