Smartflower

SMARTFLOWER – NOWE SPOJRZENIE NA FOTOWOLTAIKĘ

Zwyczajne panele fotowoltaiczne są instalowane najczęściej na dachach domów. Pomysłodawcy (EDF ENR) SmartFlower, zwanego słonecznikiem fotowoltaicznym podeszli do sprawy nieco inaczej. Stworzyli urządzenie stawiane na ziemi, które ma łapać energię słoneczną rozwijając swoje płatki w zależności od położenia słońca na niebie.
SmartFlower to 12 składanych paneli fotowoltaicznych w formie płatków. Płatki są zamontowane na stabilnym filarze, w którym zainstalowany jest silnik umożliwiający ich rozkładanie oraz inwerter. Cała konstrukcja waży ok. 900kg.
Urządzenie jest wyposażone w system Plug & Play, dzięki czemu wystarczy je włączyć i rozpoczyna swoje działanie. Jego zadaniem jest zmaksymalizować ilość absorbowanej energii słonecznej, a następnie przekształcić ją w energię elektryczną. Za pomocą jednego przycisku urządzenie można wyłączyć i wówczas składa ono płatki na noc.

Wydajność SmartFlower jest szacowana na poziomie o ponad 40% wyższym niż typowych dachowych paneli fotowoltaicznych, może więc stać się rozwiązaniem alternatywnym. Produkowany w dwóch wersjach może stać się przydatny nie tylko dla użytkowników indywidualnych, ale również dla hoteli czy przedsiębiorstw.
Źródło: FOTOWOLTAIKAINFO.PL