Bidet – przydatny w każdej łazience

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki

Bidety nie są w Polsce aż tak popularne, jak za granicą. Pokusić można się nawet o stwierdzenie, że jeśli już w domu jest, to kojarzyć go można z synonimem luksusu.

Brak bidetu w polskich łazienkach związany jest głównie z ich małym metrażem. I na to są jednak rozwiązania. O cechach i rodzajach bidetów poniżej.

Bidety z wyglądu przypominają miski sedesowe, jednak są przeznaczone do innych czynności. Ich zadaniem jest utrzymanie higieny intymnej, jednak sprawdzają się też często, gdy trzeba obmyć stopy. Często można je spotkać w krajach Europy Zachodniej, ale też na Bliskim Wschodzie i w Azji.
Ich budowa przypomina wcześniej wspomnianą miskę sedesową, jednak pełnią one bardziej funkcję umywalki. Dlatego też konieczne jest doprowadzenie do bidetu ciepłej i zimnej wody oraz odpowiedniego systemu odprowadzania wody. Baterie bidetowe posiadają ruchomy perlator, dzięki czemu możliwe jest ustawienie odpowiedniego strumienia wody pod wybranym kątem, co zdecydowanie ułatwia korzystanie. Do wyboru mamy bidety stojące lub podwieszane i często możemy je dobrać razem z umywalką i sedesem – producenci tworzą całe serie, aby ułatwić nam podjęcie decyzji. Bidet to doskonałe rozwiązanie również dla osób niepełnosprawnych, przy jego montażu trzeba pamiętać jednak o baterii natryskowej, która ułatwi korzystanie.
Pisaliśmy na początku, że z bidetu rezygnuje się często z powodu małej łazienki. Na szczęście można ten problem rozwiązać, wykorzystując miskę ustępową jako bidet. Wystarczy zamontować baterię umywalkową z dodatkową, najlepiej natryskową rączką, która dosięgnie do WC. Zastosowanie natryskowej rączki może być i szersze. Dzięki niej nalejemy wodę do głębszych naczyń, czy zapierzemy zabrudzoną odzież.
Na koniec kilka zasad korzystania z bidetu.
Najpierw powinniśmy skorzystać z toalety, potem z bidetu. Dla zapewnienia najwyższej higieny powinno się używać papieru toaletowego, bidet nie może być jego zamiennikiem.
Przed skorzystaniem z bidetu należy ustawić odpowiedni strumień i temperaturę wody oraz skierować perlator w odpowiednie miejsce.
Po skorzystaniu z bidetu należy go pozostawić w nienagannej czystości tak, aby osoby korzystające z niego po nas czuły się komfortowo.
Po tej czynności trzeba umyć ręce tak, jak po skorzystaniu z toalety.
---
T.G.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl