Dylematy planowania wystroju wnętrz - dlaczego zamiast żaluzji warto wybrać rolety?

Autorem artykułu jest Piotr ek

Mając na celu zwiększenie swojej prywatności lub po prostu ochronę przed promieniami słonecznymi często stoimy przed dylematem - na jaki typ osłon okiennych się zdecydować. Nie jest to pytanie pozbawione całkowicie sensu, albowiem to jaki rodzaj osłon okiennych powinnyśmy wybrać zależy przede wszystkim od naszych potrzeb.

Z kolei potrzeba jest ściśle powiązana z rodzajem pomieszczenia w którym montowane będą osłony okienne. Ale po kolei...

Decydując się na założenie osłon okiennych musimy wziąć pod uwagę szereg czynników. Przede wszystkim musimy się zastanowić jaki stopień prywatności muszą zapewniać montowane u nas osłony okien. Jeżeli pragniemy całkowitej prywatności, to właśnie rolety będą dla nas najlepszym rozwiązaniem. Gwarantują one całkowitą prywatność. Po ich całkowitym zasłonięciu nie widać kompletnie nic w pomieszczeniu w którym są zamontowane. Osoba chcąca podejrzeć z zewnątrz co znajduję się za szybę będzie musiała odejść z kwitkiem. Z tego powodu rolety są bardzo dobrym rozwiązaniem na przykład w łazienkach. Rolety rekomendowane są również do szatni w obiektach sportowych, a zwłaszcza na terenie basenów i kąpielisk. Rolety osadzone są też najczęściej w prowadnicach, co dodatkowo chroni je przed przesunięciem w momencie mocniejszych podmuchów wiatru czy też w sytuacji, kiedy w pomieszczeniach w których są założone otwarte są szeroko okna i drzwi i występuje przeciąg.

Należy przy tym nawiązać do typów tkanin z których wykonane są rolety. Determinują one w znacznym stopniu ilość światła, które będzie docierać do samego pomieszczenia. Same przepuszczalne materiały na rolety dzielą się również na różne grupy ze względu na przepuszczalność światła. Na przykład materiały z grupy Ara przepuszczają od 2 do 40% światła. Dobierając odpowiedni typ materiału na rolety, możemy więc decydować o tym czy po zmierzchu będzie panował w pokoju całkowity mrok czy też jeżeli mieszkamy w mieście przy ulicy na której świecą latarnie i jeżeli będziemy posiadać w rolecie materiał przepuszczający światło, to w naszym pomieszczeniu będzie panował półmrok. Należy przy tym pamiętać, że pomimo tego, że rolety z materiałem przepuszczającym światło zapewniają dojście nieznacznej ilości światła do pokoju, to jednocześnie zapewniają one nadal pełną prywatność użytkownikom danego pomieszczenia. Jeżeli zostanie zastosowany materiał przepuszczający światło, to nadal osoba stojąca na ulicy nie będzie w stanie zobaczyć niczego w danym pomieszczeniu.

Pod względem prywatności rolety biją więc na głowę swoje konkurentki - żaluzje aluminiowe. Ten drugi rodzaj osłon okiennych nie zasłania bowiem w stu procentach okna. Nie chodzi tu tak naprawdę o małe szparki przy krawędziach założonej w oknie żaluzji, ale niebagatelną kwestią jest tu psychologia. Człowiek często nie zauważa tego, że żaluzja jest otwarta. Ma natomiast świadomość tego, że jest właśnie zamknięta. Dzieje się tak, ponieważ żaluzja wisi stale w ramie okiennej. Jest ona więc stale obecna w oknie. Nie tak jak w przypadku rolety, kiedy na czas jej odsłonięcia jest ona zwijana w górę do kasety. Żaluzje również można zwinąć, ale dostępna jest też opcja przekręcenia jej listków o około 90 stopni w celu wpuszczenia pewnej ilości światła. Jest to oczywiście udogodnienie, ale również stanowi to pułapkę dla naszej prywatności. Często mamy świadomość, że jesteśmy niewidoczni dla osób z zewnątrz, bo przecież mamy żaluzje w oknach. Rzucamy na nie okiem: rzeczywiście są one w oknie. Jednak dopiero po chwili zauważamy, że są one jedynie uchylone o kilkadziesiąt stopni i dla osób stojących na zewnątrz budynku jesteśmy więc doskonale widoczni. Przy roletach takiego problemu nie ma. Bardzo szybko zauważamy zwinięcie rolet i równie szybko możemy zareagować opuszczając je.

Jeżeli już poruszamy kwestię psychologiczne, to należy zwrócić uwagę, że rolety materiałowe i żaluzje aluminiowe lata swojej największej popularności miały w zupełnie różnych okresach. Jeżeli chodzi o Polskę, to największa popularność żaluzji miała miejsce w przeciągu całych lat dziewięćdziesiątych. Były one wtedy dosyć nowym produktem i były chętnie zamawiane do wszystkich rodzajów pomieszczeń - do biur, mieszkań, sklepów. Były one zupełnie czymś nowym w porównaniu do obecnych w PRLu osłon okiennych, czyli firanek i zasłon. Moda na żaluzje trwała do początku dwudziestego pierwszego wieku. To właśnie w pierwszej dekadzie nowego wieku rynek zaczęły dominować rolety materiałowe w różnych ich postaciach takich jak rolety w kasecie albo bez kasety (tak zwane rolety mini). Rolety w kasecie stały się synonimem luksusu i powodzenia. Były one nowością na rynku i efektownie prezentowały się w oknach. Rolety mini (nie posiadające kasety) również wyglądały efektownie i do ich kupna zachęcały atrakcyjną ceną. Była to co prawda cena wyższa od żaluzji, ale niebagatelną sprawą było w wielu przypadkach klientów podążanie za modą. To właśnie rolety stały się synonimem atrakcyjnego wystroju i aranżacji wnętrz. Trzeba jednak pamiętać, że takie postrzeganie rolet i żaluzji dotyczyło przede wszystkim ludzi młodych nastawionych na poszukiwanie innowacji i nowych trendów. Ludzie starsi dużo chętniej wybierają natomiast żaluzje niż ludzie młodzi.
Rolety, a konkretnie rolety mini, mają również jedną poważną zaletę względem żaluzji. Można je zamontować bez jakiejkolwiek ingerencji w strukturę okna. Żeby założyć rolety mini nie trzeba wiercić jakichkolwiek otworów w ramie okiennej ani w skrzydle okna. Sposób założenia rolety mini jest całkowicie bezinwazyjny. Jest to duży plus rolet względem żaluzji, ponieważ niekiedy ingerencja w okno jest sporą barierą dla niektórych z klientów. Jak montuje się rolety mini
Obawiają się oni, że na przykład stracą gwarancję na okna albo że monter w wyniku błędu zrobi dziurę przez którą będzie się przedostawało powietrze z zewnątrz.
Rolety oczywiście ewoluują dalej. Wprowadzane są coraz nowsze ich rodzaje i typy. W ostatnich latach popularne stały się rolety rzymskie. Są one niejako połączenie rolet i zasłon. Ich elementem jest mechanizm pozwalający na ich zwijanie tak jak zwykłe żaluzje albo rolety. Jednak rolety rzymskie mają w sobie to coś co miały rolety w momencie wejścia na rynek żaluzji - powiew awangardowego stylu, nowy trend w aranżacji wnętrz, coś w sam raz dla ludzi, którzy swoje mieszkania chcą urządzić w zupełnie inny sposób niż ich znajomi, przyjaciele, rodzina.
Ciekawą modyfikacją rolet są również rolety dwutkaninowe. Składają się one z dwóch warstw materiału nachodzących na siebie. Każda z warstw to ułożone naprzemiennie poziome pasy o kompletnie różnych współczynnikach przepuszczalności światła. Za pomocą mechanizmu sterującego możemy zmieniać nachodzenie pasów na siebie dozując w ten sposób bardzo szczegółowo ilość światła docierającą z zewnątrz do pomieszczenia.
To tylko dwa trendy w dalszej drodze ewolucji rolet. Zmieniają się ich typy, wchodzą na rynek nowości. Zmienia się tez rodzaj sterowania nimi. Coraz częściej ręczne sterowanie zastępuje się sterowaniem elektrycznym. Dostępne jest również automatyczne sterowanie rozwijające roletę tylko kiedy na przykład świeci słońce. Może niedługo będziemy mogli sterować roletami za pomocą myśli. Ale to jest już tak zwana melodia przyszłości...
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl