Jak prawidłowo dobrać lampy do pokoju dziecięcego?

Prawidłowe oświetlenie pokoju dziecięcego jest niezwykle ważne, ale i dość trudne do zaprojektowania. Powodem tego jest fakt, że jest to pokój wielofunkcyjny. Służy dzieciom zarówno do snu, zabawy jak i nauki. Stąd nie da się zamontować jednego źródła światła, które najlepiej spełni jednocześnie wszystkie te funkcje. W tym artykule poznasz kilka istotnych wskazówek, co zrobić, aby dziecko w swoim pokoju czuło się dobrze i komfortowo.


W pierwszej kolejności należy wydzielić w pokoju kilka najważniejszych stref: strefa snu, strefa zabawy i strefa nauki. Dla każdej z nich zastosujemy inny rodzaj oświetlenia. Zacznijmy od tej pierwszej – strefa snu. Tutaj świetnie sprawdzą się lampy nocne, które dają przyjemne ciepłe światło o natężeniu wystarczającym, aby poczytać a jednocześnie niemęczącym i niepobudzającym – w końcu za chwilę dziecko ma pójść spać, więc ważne, aby było zrelaksowane. Zdecydowanie nie sprawdzi się tutaj oświetlenie sufitowe. Z prostego powodu – na ogół jest zbyt jasne i zbyt rozległe i trzeba wstać z łóżka, aby je wyłączyć, co jest niewygodne. Tu warto pamiętać, by włączniki światła były na wysokości odpowiedniej dla dziecka.


Oświetlenie sufitowe sprawdzi się idealnie, jako oświetlenie ogólne, które możemy z powodzeniem wykorzystać w strefie zabawy – gdzie powinno być sporo światła zapewniającego jasność dla dużej powierzchni. Z kolei w strefie nauki warto wykorzystać lampy gabinetowe, które są przeznaczone do skoncentrowanego oświetlania wybranego obszaru, jakim może być biurko i regał przy których dziecko się uczy lub czyta. Lampy gabinetowe należy umieścić po odpowiedniej stronie w zależności od tego, czy dziecko jest prawo, czy leworęczne. Promień światła powinien padać dokładnie w centralne miejsce, w którym dziecko pracuje.


Są to wydawałoby się banalne wskazówki, jednak bardzo wielu z nas o tym zapomina. A wystarczy tylko parę usprawnień, by w bardzo dużym stopniu polepszyć komfort użytkowania pokoju.


Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku