Mole - jak się ich pozbyć?

Mole to zmora niejednej gospodyni domu, ponieważ bywają one stałymi mieszkańcami szaf i szafeczek. Szczególnie po zimie, kiedy wyciągamy dawno nie noszone wiosenne ubrania, okazuje się że w szafie zamieszkał „lokator”, a właściwie wielu „lokatorów”. Mole są zawsze nieproszonymi gośćmi, którzy bardzo dobrze czują się w Twojej szafie pełnej ubrań, jest to bowiem dla nich istny raj.fot. GMPhoto (www.photoxpress.com)


Skąd się biorą mole?


Mole przychodzą z nami ze sklepów, przenoszą się wraz z sierścią zwierząt oraz zagnieżdżają w środowisku nie wietrzonych, nieco stęchłych ubrań. Dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości, bo tylko tak na dłuższą metę możemy pozbyć się tych wyjątkowo uprzykrzających życie, fruwających „lokatorów”, którzy niestety nieodwracalnie niszczą nasze ubrania.


Jak się ich pozbyć?


Jak już wspomnieliśmy w szafie powinien panować porządek i czystość, szafa powinna pachnieć świeżością. Pamiętajmy, że mole nie lubią świeżych zapachów kwiatów, lawendy, cytryny oraz innych specjałów, dlatego warto w każdej szafie oraz półce umieścić specjalny zapach na mole. Lawenda, cytryna, mydło o różnych zapachach, ziele angielskie, naftalina, terpentyna, goździk, szałwia, kamfora, tymianek, wszystko to można odpowiednio zabezpieczone wyłożyć na półkach. Szkodniki nie lubią też zapachu farby drukarskiej, dlatego można ubrania poprzekładać gazetą. Niektórzy stosują kasztany, jako środek na zwalczanie moli. Ile gospodyń, tyle sposobów, ale warto zastosować te szczególnie często polecane sposoby. Do takich należą też z pewnością specjalne środki chemiczne, które tępią szkodniki, jak również suszone zioła, które można zakupić w sklepach zielarskich, a które skutecznie odstraszają niechciane insekty. Zapakowane są w lnianych woreczkach, przygotowanych od razu do powieszenia.


Najważniejsze, aby często robić przeglądy wszystkich rzeczy, porządkować je i wietrzyć. Najbardziej narażone na zniszczenie i pogryzienie przez mole są futerkowe oraz wełniane ubrania, to w nich powinny znajdować się zabezpieczające zapachy, oraz winny być nawet do kilku razy w roku wyjmowane i wietrzone. Sam motyl mola nie jest już groźny dla ubrań, ale pozostaje kwestia niewyklutych jeszcze larw, te robią najwięcej szkód. Dlatego trzeba kontrolować, co jakiś czas zawartość szafy. Jedynie wcześniej wspomniane metody stosowane regularnie uchronią nas od nowej plagi. W szafie zaś ubrania powinny wisieć luźno, ciasnota i bałagan sprzyja rozwojowi nowych larw moli.


-------------------------------------------

Artykuł: Mole - jak się ich pozbyć? pochodzi z serwisu www.wieszak.net


-------------------------------------------


O Autorze

Nineczka