Oświetlenie energooszczędne

W porównaniu do innych źródeł światła, tradycyjne żarówki, wychodzące już obecni z użycia, są bardzo nieefektywne. Prawie cała dostarczona energia jest bowiem przekształcana na ciepło i tracona w trakcie przewodzenia. Zaledwie pięć procent energii zamienia się na światło. Powoduje to ogromną emisję dwutlenku węgla do atmosfery a także gigantyczne rachunki za prąd.


Energooszczędne źródła światła są więc przyszłością, która pozwoli nie tylko na proekologiczny sposób oświetlania naszych domów, lecz także na oszczędności, które przełożą się na zwiększenie zasobności naszego portfela. Jednym z nowoczesnych źródeł światła są świetlówki kompaktowe, czyli lampy fluorescencyjne o niewielkich rozmiarach, gabarytowo zbliżone do tradycyjnych żarówek, pobierające jednak nawet pięciokrotnie mniej energii. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że mogą być zamontowane bez specjalnych zabiegów w oprawach, które dotychczas były zajmowane przez tradycyjne żarówki.


Kolejnym źródłem światła mogą być diody emitujące światło, zwane potocznie ledami. Jeszcze niedawno ich zastosowania były bardzo ograniczone, lecz obecnie nastąpiła duża ekspansja tego rodzaju oświetlenia. Mają one wiele zalet: trwałość, ekologiczność, duże oszczędności, możliwość dopasowania do potrzeb użytkownika. Do energooszczędnych źródeł światła należą także żarówki halogenowe. Ich używanie polecane jest przede wszystkim w miejscach, gdzie zależy nam na świetle zbliżonym do naturalnego, na przykład przy lustrze łazienkowym lub czy miejscach pracy i nauki.


Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku