Malowanie ścian w pigułce

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Malowanie ścian jest rzeczą wieloetapową. Niby mamy jakąś wizję, ale do jej realizacji wiedzie długa droga z przeszkodami. Aby nie utknąć już na etapie wybierania koloru i odpowiedniej farby, warto dowiedzieć się wcześniej jak najwięcej o najmodniejszych trendach, odpowiednich farbach i aranżacjach kolorystycznych.

Czyli co każdy człek o malowaniu wiedzieć powinien.


Dowodem na to, że malowanie ścian nastręcza wielu pytań i wątpliwości, jest choćby ilość wątków poruszanych w tym temacie na rozmaitych forach budowlanych. Na forum Leroy Merlin użytkownicy proszą o rady nie tylko w sprawie doboru kolorów czy aktualnych trendów, ale także o pomoc w podpowiedzi czy pewne zestawienia kolorystyczne do siebie pasują, o sprawdzone marki producentów farb czy o rodzaj farby do poszczególnych pomieszczeń. Jak widać więc malowanie jest nie tak proste, jak się wydaje...


Chociaż w praktyce nie jest to łatwe, to musimy postarać trzymać się żelaznej zasady – wybór koloru do każdego pomieszczenia musi być bardzo dokładnie przemyślany. Nie jest to sprawa, którą możemy podejmować w emocjach lub pod wpływem nagłego impulsu. Umiejętnie dobrany kolor farby może bowiem nie tylko podkreślić piękno pomieszczenia, ale także, co niekiedy jest nawet ważniejsze, zatuszować jego niedoskonałości. Warto także pamiętać, że kolor ścian zawsze rządzi się swoimi prawami i nawet ulubiony odcień nałożony na ścianę może dane pomieszczenie wyraźnie szpecić . Jasne kolory pastelowe zawsze dodadzą wnętrzu wrażenia lekkości i przestrzeni, natomiast ciemne, nasycone kolory pochłaniają dużo światła i jeśli nie rozjaśnimy pomieszczenia w inny sposób np. poprzez dobór odpowiedniego oświetlenia, może wydawać się zbyt ciemne i nieprzyjemne.


Na dobór rodzaju farby należy poświęcić tyle samo czasu, co na wybór koloru. Warto zainwestować w farbę wyjątkowo dobrej jakości, która będzie cieszyć oko długie lata trwałością koloru, a ponadto charakteryzować się łatwością zmywania zabrudzeń, a także jak najmniejszą lub zerową emisją szkodliwych substancji. Świetnym rozwiązaniem są dzisiaj powszechnie dostępne farby emulsyjne o podwójnej sile krycia. Pozwala to na znaczną oszczędność czasu, gdyż wystarczy jedna warstwa takiej farby po wcześniejszym zagruntowaniu, aby uzyskać odpowiedni efekt.


Na koniec warto jeszcze dodać, że każde pomieszczenie ze względu na swoje specyficzne funkcje narażone jest na większe lub mniejsze zabrudzenia lub poziom wilgotności. Kuchnia czy pokój dziecięcy na pewno powinny być pomalowane farbami szczególnie odpornymi na wielokrotne zmywanie i szorowanie, nie tracąc przy tym intensywności koloru. Ponadto kuchnia, miejsce o większym poziomie wilgotności, musi być pomalowana farbą dodatkowo bardziej odporną na wilgoć. Z kolei do sypialni czyli miejsca, gdzie niezwykle ważny jest zdrowy sen, warto zakupić farbę o wysokiej paroprzepuszczalności pozwoli uniknąć nadmiernej emisji wilgoci przez ściany i utrzymać emisję zdrowego powietrza w pomieszczeniu.


---

T.G.Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl