Jak zapobiegać powstawaniu wilgoci?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę ze szkodliwego działania wilgoci. Jest ona przyczyną pojawiających się na powierzchniach, szkodliwych dla zdrowia, grzybów i pleśni.

Jeżeli więc jesteśmy na etapie prac wykończeniowych, powinniśmy również wykonać kilka zabiegów, które zabezpieczą nasz dom przed wilgocią. Przede wszystkim należy skupić się na ochronie elementów drewnianych, jak i zabezpieczeniu samych murów.

Drewno posiada wyjątkowo niską odporność na działanie wody. Jej nadmierna ilość może spowodować butwienie i gnicie drewnianych elementów, a wówczas o grzyby i pleśń nie trudno. Dlatego też wszystkie drewniane okiennice, framugi okien, balustrady, schody, oblicówki, boazerie i wszystko inne co wyprodukowane z drewna, należy zaimpregnować i polakierować.
Impregnujemy, wykorzystując pędzel, albo pistolet natryskowy. Elementy konstrukcyjne impregnujemy rozpuszczalnikowym lub olejowym impregnatem, który posiada właściwości grzybobójcze i wodochronne. Jeżeli produkt wzbogacony jest o barwnik, zwiększy również samą estetykę drewna.
Do lakierowania natomiast wykorzystujemy lakier wodoodporny albo lakierobejcę. Zalakierowane drewno zabezpieczone będzie przed pochłanianiem wody. Można zastosować tu również specjalne farby, które posiadają właściwości kryjące i impregnujące, przykładowo są to mikroporowe farby.
O ile o zabezpieczaniu drewna zazwyczaj pamiętamy, o tyle często pomija się tu same powierzchnie murowanych ścian. Zabezpieczenie nieotynkowanych powierzchni murowanych jest jednak absolutną koniecznością. Szczególnie ścian zewnętrznych, które narażone są na działanie deszczu i śniegu, czyli wilgoci.
Taką ścianę należy pomalować bezbarwnym impregnatem, środkiem specjalnie przeznaczonym właśnie do powierzchni surowych murów. Dzięki ten praktyce wytworzymy warstwę powłoki przeciwwilgociowej. Najwygodniej będzie podczas tej czynności wykorzystać pistolet natryskowy.
Sposób ten to rozwiązanie przeznaczone do zabezpieczenia nie tylko ścian z cegły, ale również z płytek i elewacyjnych okładzin kamiennych. Jedynie ściany z klinkieru nie wymagają impregnacji.
Przed szkodliwym działaniem wilgoci zabezpieczyć należy także wnętrza, a przede wszystkim pomieszczenia, które szczególnie narażone są na działanie wody. Mowa tu o przestrzeniach kuchni, łazienek, pralni. Najczęściej wnętrza te wykańczane są płytkami ceramicznymi. Jeżeli jednak pozostała część ścian i sufity pomalowane są farbą, koniecznie musi być to farba wodoodporna. W jej składzie znajdują się środki hydrofobowe, które zapobiegają przedostawaniu się wilgoci w głąb ściany.
Warto również zamontować w tych pomieszczeniach przeponę wodoodporną, jeszcze przed wyłożeniem płytek. Mowa tu o pokryciu podłogi folią hydroizolacyjną. W przypadku ścian należy jeszcze w narożnikach ułożyć taśmy wzmacniające z poliestrowego włókna, które posiadają warstwę kauczukową.
o Autorze

M.B


Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW