Zimowe Oszczędzanie

Autorem artykułu jest Tomasz Szymański

Termin ten kojarzy się raczej pejoratywnie, gdyż zaraz w naszym umyśle pojawiają się skojarzenia typu „odmawianie sobie przyjemności”, „rezygnacja z tego i tamtego”. Jednakże, istnieją pewne proste techniki, których w ogóle nie odczujemy
Zacznijmy od wody. Z najnowszych informacji wynika, że niestety ma nieco podrożeć.
Tym co mają kabinę prysznicową będzie to bez różnicy, ale przykładowo jeżeli posiadacie tylko wannę to zaoszczędzicie na wodzie i nawet czasie, jeżeli nie będziecie jej napuszczać do wanny.
Traktujemy ją po prostu jak kabinę prysznicową. Mydlimy całe ciało a woda z prysznica sobie leci bądź nie. W obydwu przypadkach zaoszczędzimy na niej, gdyż nie uleci jej tyle co w przypadku napełnienia nią wanny. Nie musimy też czekać, aż to nastąpi tylko od razu myjemy się. 
Nie powinniśmy też lekceważyć kapiącego kranu. Trudno może sobie to wyobrazić, ale przez jedną tylko noc czy dzień potrafi nakapać jedna szklanka wody (średnio w zależności od nieszczelności). 
Dobrą oszczędnością wody w ogrodzie jest zbieranie deszczówki we wiadrach, którą potem można wykorzystać do podlania kwiatów czy innych czynności.
W trakcie mycia zębów napełnij sobie szklankę do płukania jamy ustnej przegotowaną wodą zamiast lać cały czas ją na bieżąco z kranu. I jeszcze kwestia wody pitnej. Wody mineralne mają różne ceny. Czasem jest tak, że płacimy dwa razy drożej za samą markę, a okazuje się, że ta tańsza ma tyle samo drogocennych kationów czy anionów a czasem nawet więcej i innych minerałów. Kwestia smaku zaś to już kwestia gustu.
Przechodzimy do prądu. Warto przyzwyczaić się do wyłączania listew zasilających różne urządzenia na noc. Jedna listwa utrzymuje napięcie w takich urządzeniach jak: router, telewizor, komputer (laptop) , wieża (która zazwyczaj wyświetla godzinę) i inne. Wszystkie te urządzenia razem wzięte zbierają już znaczącą ilość prądu w skali średnioterminowej.
Laptop w porównaniu do komputera stacjonarnego zbiera mniej prądu. Dlatego jeżeli posiadasz jeden komputer stacjonarny i służy głównie do internetu to warto zamienić go na mobilnego laptopa. Często do stacjonarki podłącza się osobne głośniki, które biorą swoje zasilanie, oraz monitor. Laptop ma już to wszystko wbudowane. Zdaję sobie sprawę z tego, że laptopowe głośniczki to nie jest sprzęt audiofilski, ale dla większości ludzi w zupełności wystarczy.
Światło. Każdy wie, że mamy teraz energooszczędne żarówki. Nie każdy natomiast wie, że w samym momencie zapalenia ich następuje dość znaczny skok poboru energii, gdyż następuje nagrzewanie. Czyli nieopłacalne jest co chwila je gasić i zapalać. Dla przykładu w kuchni gdzie często ktoś wchodzi lepiej , aby żarówka paliła się cały czas w godzinach popołudniowych. Można z tego wyciągnąć wniosek, że do pomieszczeń, gdzie rzadko wchodzimy, lepiej zainstalować żarówkę starego typu.
Gaz. Tutaj mogę zalecić tylko jedną banalną zasadę. Aby szybciej coś się nam ugotowało to po prostu przykrywajmy garnek pokrywką :)
Inne metody jak parzenie kilku herbat z jednej torebki czy dbanie o ubrania, aby rzadziej je kupować można łatwo znaleźć w internecie. Dziękuję za lekturę.
---
http://kursnet.pl
http://szymanskitomasz.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl