Termowizja - czyli sposób na oszczędność

Gdziekolwiek nie sprawdzić eksperci są zgodni co do jednego, koszty energii w najbliższych latach będą szły w górę.

Zatem w interesie każdego człowieka, jak również podmiotu gospodarczego jest stosowanie takich technik, które pozwolą na oszczędniejsze gospodarowanie energią. W literaturze jak również na stornach internetowych pojawiają się obok siebie równolegle dwa terminy, termowizja oraz termomodernizacja. Można powiedzieć że jedno jest skutkiem drugiego.
Mianowicie same kamery termowizyjne są wykorzystywane przez specjalistów do oceny na ile dane domy, mieszkania czy budynki przemysłowe gubią, czyli zbyt szybko oddają ciepło wytwarzane dzięki wewnętrznemu ogrzewaniu. Proces ten jest wychwytywany właśnie dzięki zróżnicowaniu kolorystycznemu ciepła i obszarów chłodnych. Każdy kto zobaczy zdjęcie zrobione kamerą termowizyjną swojego dom będzie przekonany, iż faktycznie modernizacja w kierunku lepszego izolowania jest konieczna.


Jeżeli zda sobie człowiek sprawę iż 71% energii jest wykorzystywane tylko po to, by ogrzewać dom albo mieszkanie to jednocześnie dotrze do niego, iż z oszczędnościami na energii rzeczywiście zyska sporą ilość środków pieniężnych. Termowizja pokazuje na wykresach, gdzie dokładnie ucieka ciepło, czy to z okien, dachów, ścian czy innymi szczelinami, które są narażone na silne podmuchy wiatru a nie zostały też odpowiednio ocieplone.


Na czym zatem będzie polegała sama termomodernizacja? Jest to kompleksowe działanie polegające na przede wszystkim wymianie okien i drzwi na znacznie szczelniejsze, oraz ocieplenie wszystkich ścian budynków i dodanie izolacji na dachach. Wszystko to przynosi efekt właśnie w oszczędności energii zużywanej na ocieplanie. Na efekty takiego działania nie trzeba długo czekać. Zatem jeżeli nadarza się okazja by była przeprowadzona termowizja w domu, bez żadnych opłat, a takie akcje są prowadzone warto z niej skorzystać by wiedzieć jak na przyszłość poprawić i zmodernizować izolację cieplną.


Jest to istotna informacja szczególnie dla osób które planują przeprowadzenie ulepszeń jeżeli chodzi o izolację cieplną samego budynku. Mając na względzie szczelność budynku można też już na etapie samego budowania dobierać odpowiednie materiały, które dają zdecydowanie większą gwarancję nie oddawania za darmo ciepła i energii z domu na zewnątrz.o Autorze

marta sobieraj


Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW