Trawnik po zimie

Wiosną, gdy stopnieje śnieg, ku naszemu zdziwieniu może się okazać, że trawnik nie wygląda już tak okazale jak w zeszłym roku. Trawa jest brunatna i pełno "łysych placków". Co się stało i jak temu zaradzić?
Zimowe chłody i zalegająca na trawniku pokrywa śnieżna mogły się przyczynić do znacznego pogorszenia stanu darni oraz pojawienia się ubytków. Dlatego na wiosnę trzeba przeprowadzić kilka zabiegów pielęgnacyjnych, które umożliwią szybką regenerację trawnika.
Przede wszystkim, używając tzw. miotłograbi trzeba trawnik wygrabić w celu usunięcia zanieczyszczeń takich jak mech, sucha trawa, zeszłoroczne liście opadłe z drzew i krzewów. Grabienie oczyści powierzchnię trawnika i pobudzi trawę do rozpoczęcia wzrostu.
Jeżeli darń pokryła się warstwą filcu, trzeba też przeprowadzić wertykulację. Wykonujemy ten zabieg za pomocą wertykulatora. Korzystne jest też rozluźnienie i napowietrzenie gleby na której rośnie trawa, czyli wykonanie aeracji. Wertykulacja i aeracja to dwa ważne wiosenne zabiegi, które są niestety często pomijane. Na szczęście coraz częściej rozmaite poradniki pielęgnacji trawnika o nich wspominają.

Kolejną czynnością jest zastosowanie pierwszej w tym sezonie dawki nawozów, najlepiej bogatych w azot, co pobudzi trawę do wzrostu. Jeżeli pojawiły się ubytki darni, wyglądające jak łyse placki, trzeba w tych miejscach dosiać nasion traw i obficie podlać. Niebawem te miejsca zazielenią się świeżą zielenią młodej, kiełkującej trawy. Uwaga - dosiew wykonujemy koniecznie tą samą mieszanką trawnikową, którą sialiśmy cały trawnik. W przeciwnym razie trawa będzie rosła nierównomiernie lub darń nie będzie miała jednolitej barwy.
Jeżeli powierzchnia ubytków dorówna powierzchni gdzie trawa jeszcze rośnie, korzystniejsze będzie założenie trawnika od nowa. Zanim się do tego zabierzemy, zastanówmy się dlaczego trawnik tak zmarniał. Czy powodem były błędy w pielęgnacji, wysianie złego typu mieszanki trawnikowej, czy też dane stanowisko po prostu nie nadaje się na założenie trawnika. Np. w miejscach bardzo ocienionych lepiej jest zastosować płożące się po ziemi, rośliny zadarniające, tolerujące cień. Będzie z nimi o wiele mniej kłopotu niż z trawnikiem.
-------------------------------------------

Artykuł: Trawnik po zimie pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------


O Autorze
Autor jest założycielem strony internetowej "Poradnik Ogrodniczy" oraz administratorem forum ogrodniczego.